Psychologiczny punkt zwrotny?

Po bardzo dynamicznym marszu w kierunku północnym najpopularniejsza niegdyś para carry trade, jaką jest USDJPY zaczyna sprawiać wrażenie, jakby dostała zadyszki. Co ciekawe, wyhamowanie wzrostów nastąpiło w momencie, w którym kurs dotarł do psychologicznej bariery 100 jenów za jednego dolara. Czyżby rynek łapał tym samym oddech przed jej spektakularnym sforsowaniem?Na początek proponuję, abyśmy spojrzeli na wykres:

Analiza techniczna i prognozy dla USDJPY
Analiza techniczna i prognozy dla USDJPY; Notowania H4; Luty – maj 2013; Źródło: stooq.pl

Pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, jest oczywiście fakt odbicia się od psychologicznej bariery 100 jenów za dolara. Wysokość ruchu korekcyjnego potwierdza tylko, jak bardzo ważny jest to opór. W związku z tym możemy się poniekąd domyślać, co się wydarzy w momencie, w którym kurs przebije się ponad tę wartość. A czy się to w ogóle stanie? Moim zdaniem pytanie nie powinno brzmieć „czy” się to stanie, a raczej „kiedy”. Na korzyść tej tezy przemawia choćby sposób, w jaki rynek zachowuje się od momentu zbliżenia się do wspomnianej bariery. Mam tutaj na myśli wykreślenie bardzo czytelnego układu potencjalnej korekty płaskiej ABC.

Warto zauważyć, że wysokość tej korekty jest niemalże taka sama, jak ostatniej dużej korekty, która wykreśliła się na rynku USDJPY. Co więcej, możemy przypuszczać, że potencjalny układ ABC już się nawet zakończył. Na korzyść tego stwierdzenia przemawia z kolei fakt, że w potencjalnym dołku fali C na wykresie dziennym pojawiła się pozytywna formacja gwiazdy porannej, a w skali H4 młotka. Możemy zatem zaryzykować stwierdzenie, że kierunek został obrany i kwestią czasu pozostaje sprawa kolejnego mocnego wystrzału. Nie zaszkodziłoby się zatem na niego przygotować 😉

Pierwszą dobrą okazją do przyłączenia się do rynku powinna być lokalna korekta, która się właśnie rysuje. Pierwszym potencjalnym miejscem, w którym może się ona zakończyć są rejony 98,5 jenów za dolara, w pobliżu których przebiega wsparcie geometryczne w postaci zniesienia 38,2% ostatniego wzrostu. Kolejne ważne wsparcie znajduje się 50 pipsów niżej, w okolicach zniesienia 61,8% tego ruchu. Zwracam również Waszą uwagę na potencjalny układ podwójnego szczytu. Najbliższym oporem jest z kolei poziom 99,5 dolarów za jena, a zdecydowanie najważniejszym wspominana wielokrotnie psychologiczna wartość.

Dodaj komentarz