Rynek akcji – tydzień 46. 2012

Sytuacja na rynkach giełdowych robi się coraz bardziej nerwowa. Pogłębianie dołków na giełdach amerykańskich nie wpływa na poprawę nastrojów wśród rodzimych inwestorów. Nie zmienia to jednak faktu, że nasze spółki radzą sobie na tym tle całkiem nieźle. Niektóre nawet bardzo dobrze!

[h2_underlined]WIG20[/h2_underlined]

[list_style2]

  • BRE (BRE) – najprawdopodobniej znajdujemy się obecnie na etapie rysowania fali A w ramach głębszej korekty. Niemniej spadek kursu poniżej poziomu 280 zł będzie równoznaczny z wykreśleniem spółki z listy obserwowanych.
  • Lubelski Węgiel Bogdanka (LWB) – Bogdanka wreszcie ruszyła się z miejsca. Po bardzo mocnym uderzeniu strony podażowej popyt przystąpił do silnego kontrataku. Bardzo ważny z punktu widzenia prognostycznego jest fakt, że w ostatnich dniach znacznie zwiększył się wolumen. Możemy to odbierać jako dobry prognostyk dla dalszych losów spółki.
  • Synthos (SNS) – po dotarciu do lokalnego oporu Synthos znowu zaczął testować nerwy rodzimych inwestorów giełdowych. Najważniejszym wsparciem jest okrągła wartość 5 zł, a oporem 5,65 zł.
  • Globe Trade Centre (GTC) – najsilniejszym wsparciem jest poziom 7,4 zł za jedną akcję, a oporem 8 zł.
  • Polska Grupa Energetyczna (PGE) – pozytywna formacja młotka zrobiła swoje. Inwestorzy mają zatem obecnie chwilę wytchnienia, gdyż teoretycznie otworzyła nam się droga w kierunku 19 zł za jedna akcję. Najbliższym wsparciem jest poziom 16,75 zł, a najsilniejszym 16,6 zł. Z kolei pierwszy opór stanowi wartość 18,35 zł.
  • PKO BP (PKO) – ponownie kurs postanowił przetestować poziom 35 zł za jedna akcję. Niemniej i tym razem popyt nie dopuścił do mocniejszej przeceny. Bardzo ważne jest to, że zaczął się w ostatnich dniach zwiększać wolumen.
  • PZU (PZU) – znacznie zbliżyliśmy się do bardzo ważnego poziomu oporu, jakim jest 395 zł. Niestety wykreśliła się przy tej okazji negatywna formacja spadającej gwiazdy, której towarzyszył stosunkowo wysoki wolumen. Robi się zatem nerwowo… Najbliższym wsparciem jest 380 zł, a oporem 395 zł.

[/list_style2]

[h2_underlined]MWIG40[/h2_underlined]
[list_style2]

  • Ciech (CIE) – w dalszym ciągu podtrzymuję stwierdzenie, że najprawdopodobniej łapiemy obecnie oddech przed atakiem na poziom 25 zł. Proszę także zwrócić uwagę, że w ostatnich dniach znowu zaczął się zwiększać wolumen.
  • PZ Cormay (CRM) – niestety spółka zachowuje się w dość mało przyjazny dla inwestorów sposób… Po zdobyciu 13 zł kurs zaczął nagle słabnąć, pozostawiając na wykresie negatywną formację spadającej gwiazdy. Co ciekawe, fala lokalnej wyprzedaży wyhamowała w okolicach 12 zł za jedną akcję, gdzie z kolei pojawiła się pozytywna formacja młotka, której towarzyszył wzmożony wolumen. Mamy zatem spore szanse na utrzymanie trendu wzrostowego.
  • Eurocash (EUR) – kurs spółki postanowił przebić się ponad ważny opór, jakim było 40 zł za jedną akcję. Zgodnie z zasadą zamiany biegunów wspomniana wartość stała się obecnie najbliższym wsparciem. Natomiast oporem jest poziom 43 zł.
  • NG2 (CCC) – teoretycznie droga w kierunku (przynajmniej) 65 zł za jedną akcję została otwarta.
  • Kredyt Bank (KRB) -najbliższym wsparciem jest poziom 14,75 zł, a oporem 16 zł. Ten drugi broni dostępu do poziomu 17 zł za jedna akcję.
  • Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach (ATT) – popyt w dalszym ciągu się nie poddaje. Najbliższym oporem jest poziom 51,5 zł, a wsparciem 47,5 zł. Zwróćcie uwagę również na to, że sposób, w jaki porusza się rynek od początku października, dobrze wpisuje się w schemat korekty pędzącej ABC.
  • Zakłady Lentex (LTX) – od marca bieżącego roku najprawdopodobniej wykreśliła się korekta prosta ABC. Teoretycznie w dołku hipotetycznej fali C pojawiło się białe marubozu zamknięcia, niemniej wolumen, jaki towarzyszył temu wydarzeniu był bezczelnie niski. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnich dniach na rynku znowu pojawili się inwestorzy, o czym świadczy wzrost wolumenu.

[/list_style2]

[h2_underlined]SWIG80[/h2_underlined][list_style2]

 • Bank BPH (BPH) – najbliższym wsparciem jest poziom 37,3 zł, a oporem 41 zł.
 • Action (ACT) – walki o poziom 20 zł ciąg dalszy. Pojawiają się jednak pewne przesłanki, które mogą świadczyć na korzyść stwierdzenia, że kiszonka ma się ku końcowi… Przypominam, że potencjalnym miejscem docelowym dla rynku jest 25 zł.
 • Apator (APT) – najprawdopodobniej lokalna korekta ABC ma się ku końcowi. Najważniejszym oporem jest poziom 30,6 zł.
 • Dębica (DBC) – ważnym oporem, który broni drogi w kierunku (przynajmniej) 55 zł, jest poziom 52,5 zł za jedną akcję. Niewykluczone zatem, że zbieramy obecnie siły przed atakiem na niego. Przy okazji przypominam o wymianie opon na zimowe 😉
 • Famur (FMF) – potencjalny układ trzech małych indian został aktywowany. Niepokojące jest jednak to, że w chwilę po tym fakcie rynek zaczął słabnąć.
 • Mennica Polska (MNC) – przypominam, że cel został osiągnięty. Rynek jednak w dalszym ciągu pokazuje siłę. Niewykluczone więc, że rysujemy obecnie lokalną korektę ABC, w ramach której najprawdopodobniej kończymy falę B.
 • Skotan (SKT) – pro wzrostowa formacja przenikania w dalszym ciągu wywiera na rynek pozytywny wpływ. Zwracam także uwagę na wykreślenie się potencjalnego układu podwójnego dna. Najbliższym wsparciem jest poziom 4 zł, a następnym 3,75 zł, z kolei oporem 4,6 zł.
 • Śnieżka (SKA) – mamy zdobyte nowe szczyty, co jest akurat dobrą wiadomością. Niestety zła jest taka, że w chwilę po tym fakcie kurs zaczął słabnąć. Niemniej poziom 38 – 40 zł w dalszym ciągu pozostaje w naszym zasięgu.
 • Zelmer (ZLR) – co tu dużo pisać? Spółka bardzo mile mnie zaskoczyła, dzięki czemu można teraz podciągnąć zlecenia obronne znacznie wyżej niż wynosił początkowy cel minimum. Wygląda na to, że niebawem spółka spróbuje złapać oddech przed atakiem na 41 zł.

[/list_style2]

 

[h2_underlined]INNE[/h2_underlined][list_style2]

 • ASBIS Enterprises PLC (ASB) – opór został zdobyty, spółka zostawiła negatywny sygnał w postaci formacji spadającej gwiazdy. Niemniej w dalszym ciągu ASBIS pokazuje siłę. Wygląda więc na to, że niebawem spróbujemy powalczyć nawet o 3,35 zł za jedną akcję.
 • ZPC Otmuchów (OTM) – najważniejszym oporem jest 11 zł, a wsparciem 9 zł za jedną akcję.
 • Automotive Components Europe (ACE) -najważniejszym oporem jest teraz poziom 6 zł. Jego przebicie otworzyłoby nam drogę w kierunku 6,4 zł, a niewykluczone, że nawet do 7 zł za jedną akcję. Natomiast najważniejszym wsparciem poziom 4,75 zł. Zwracam jednak uwagę na pozytywną formację młotka, która pojawiła się dzisiaj na wykresie.[/list_style2]

Dodaj komentarz