Niedzielna Analiza Techniczna – tydzień 35. 2013

Ostatnie dni były pełne dramaturgii. Inwestorzy giełdowi z pewnością nie mogli narzekać na brak emocji. Flagowy indeks rodzimej GPW stracił 33,69 pkt., czyli 1,39%, a kontrakty terminowe na WIG20 38 pkt., co przekłada się na spadek o 1,59%. Niewykluczone jednak, że najgorsze jest już za nami, a co za tym idzie inwestowanie w akcje na giełdzie znowu powinno być bezpieczniejsze. Dlaczego? Zapraszam do lektury!

Na pierwszy ogień weźmy rynek bazowy. Spójrzmy zatem na wykres WIG20:

Analiza techniczna i prognozy dla WIG20 i kontraktów terminowych na WIG20; 1 września 2013
Analiza techniczna i prognozy dla WIG20; Notowania dzienne; Listopad 2012 – sierpień 2013; Źródło: stooq.pl

Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę patrząc na wykres, jest kształt potencjalnej korekty prostej ABC, która wykreśliła się na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni. Nie byłoby w tym fakcie jednak niczego nadzwyczajnego, gdyby nie podejrzenie, że wspomniany ruch korekcyjny najprawdopodobniej już się zakończył. Na korzyść tego stwierdzenia przemawia kilka faktów.

Przede wszystkim potencjalny dołek korekty wypadł w silnym wsparciu, o którym wspominałem w poprzedniej analizie technicznej WIG20 i kontraktów terminowych na WIG20. Niestety nie pojawiła się w tym miejscu żadna czytelna i co ważniejsze jednoznaczna formacja pro wzrostowa. Niemniej świeczka, która wykreśliła się w środę wskazuje raczej na przebudzenie się strony popytowej. Świadczy o tym fakt, że w chwilę po dotarciu do newralgicznego poziomu rynek postanowił nagle zawrócić w kierunku północnym.

Z tego też względu można zaryzykować stwierdzenie, że najgorsze jest już za nami i najbliższe tygodnie powinny upłynąć pod znakiem dominacji inwestorów giełdowych nastawionych na kupno akcji. Najbliższy opór, który może im sprawić problemy, stanowi okrągła wartość 2400 pkt. Z kolei newralgicznym wsparciem, którego przebicie pogłębiłoby wyprzedaż do rejonów przynajmniej 2300 pkt., jest środowe minimum, czyli rejony 2350 pkt.

Rzućmy teraz jeszcze okiem na rynek terminowy:

Analiza techniczna i prognozy dla WIG20 i kontraktów terminowych na WIG20; 1 września 2013
Analiza techniczna i prognozy dla kontraktów terminowych na WIG20; Notowania dzienne; Październik 2012 – sierpień 2013; Źródło: stooq.pl

Byki na rynku instrumentów pochodnych również spisały się w ostatnim tygodniu całkiem nieźle. Udało im się bowiem obronić ważne wsparcie, jakim są okolice 2330 pkt. Co prawda i one nie pozostawiły na wykresie żadnej pro wzrostowej formacji, niemniej wydaje mi się, że fakt wzmożonego handlu w ostatnich dniach powinien dodać kupującym w najbliższych dniach skrzydeł.

Najbliższym wsparciem jest wspomniana wartość 2330 pkt., a kolejnym 2300 pkt. Przebicie tej ostatniej niestety byłoby równoznaczne z otwarciem drogi w kierunku 2250 pkt. Z drugiej strony, wzrost powyżej 2400 pkt. oznaczałby obranie kierunku marszu w stronę psychologicznej wartości 2500 pkt.

2 Comment

 1. TMeTX says: Odpowiedz

  Alternatywnym scenariuszem może być również powrót do linii formacji RGR, a potem zjazd w dół. Jak się Pan zapatruje na taki scenariusz?

  Pozdrawiam,
  TMeTX

  1. Z psychologicznego punktu widzenia nie możemy wykluczyć jeszcze jednego uderzenia podaży. Na korzyść tej tezy przemawia choćby współczynnik ilości byków do niedźwiedzi (Indeks Nastroju Inwestorów giełdowych publikowany na stronach Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych). Nie spodziewałbym się jednak głębokiej przeceny, raczej do okolic wspomnianych w tekście rejonów 2300 pkt (pokrywałoby się to mniej więcej z wspomnianą przez Pana formacją głowy i ramion).
   W dłuższej perspektywie spodziewam się jednak walki o 2600 pkt 🙂

Dodaj komentarz