Niedzielna Analiza Techniczna – tydzień 15. 2013

Wraz ze wzrostem temperatury za oknem rośnie też wartość rodzimych indeksów. Flagowy indeks rodzimej GPW zyskał 50,71 pkt., czyli 2,16%, a kontrakty terminowe na WIG20 49 pkt., co przekłada się na 2,1% wzrost. Czy ta pozytywna atmosfera utrzyma się również w przyszłym tygodniu?

Na pierwszy ogień weźmy rynek bazowy, spójrzmy na wykres:

Analiza techniczna i prognozy dla WIG20
Analiza techniczna i prognozy dla WIG20; Notowania dzienne; Maj 2012 – kwiecień 2013; Źródło: stooq.pl

Wspomniana przed tygodniem nieco naciągana formacja młotka zadziałała. Byki zaczęły sobie pozwalać na coraz więcej i w przeciągu kilku dni udało im się przesunąć linię frontu z rejonów 2320 pkt. do 2410 pkt. Co ciekawe, miejsce, do którego dotarł w czwartek WIG20 jest najsilniejszym oporem w okolicy. Można zatem powiedzieć, że lada dzień powinny rozstrzygnąć się dalsze losy rynku w perspektywie kilku najbliższych tygodni.

Wybicie się ponad wspomniany poziom otworzy nam drogę w kierunku (przynajmniej) psychologicznej wartości 2500 pkt. Natomiast w przeciwnym wypadku bardzo realne stanie się widmo ataku poziom 2300 pkt. Niemniej podejrzewam, że nadchodzący tydzień jeszcze nie przyniesie nam rozstrzygnięć w tej sprawie i upłynie na walce o poziom 2400 pkt.

Sprawdźmy jeszcze, jak rozwija się sytuacja na rynku terminowym:

Analiza techniczna i prognozy dla kontraktów terminowych na WIG20
Analiza techniczna i prognozy dla kontraktów terminowych na WIG20; Notowania dzienne; Maj 2012 – kwiecień 2013; Źródło: stooq.pl

W tym przypadku byki również pokazały dużą siłę. Udało im się wyciągnąć kontrakty o blisko 100 pkt. w górę w przeciągu siedmiu sesji. Co, patrząc na obecną nerwówkę, stanowi pozytywny sygnał. Dodatkowo, bardzo interesujące jest to, że ostatnim wzrostom towarzyszyła malejąca liczba otwartych pozycji. Świadczy to o tym, że zainteresowanie rynkiem ze strony małych graczy spada…

Najważniejszym wsparciem, na które może liczyć strona popytowa jest okrągła wartość 2300 pkt. Jej przebicie znacznie zmniejszy szanse na poważniejsze odbicie na rynku. Z kolei wygranie przez byki walki o poziom 2400 pkt. znacznie poprawi pro wzrostowe perspektywy rynku. Ten fakt powinien dodać im skrzydeł i pomóc przyspieszyć marsz w kierunku psychologicznej wartości 2500 pkt.

Przypominam, że już w najbliższy poniedziałek rodzima GPW przechodzi na system notowań UTP. Wraz z nim skrócona zostanie sesja giełdowa (przynajmniej do 31 grudnia 2013 roku). Rozpoczęcie sesji dla instrumentów rynku terminowego będzie następowało o godz. 8:45, a dla rynku kasowego o godz. 9:00, natomiast notowania zakończą się na obu rynkach o godzinie 17:05. Szczegóły znajdują się na stronie giełdy, pod tym linkiem. Dodatkowo, wejdą także nowe rodzaje zleceń, o których można przeczytać więcej pod tym adresem.

Dodaj komentarz