Niedzielna Analiza Techniczna – tydzień 49. 2012

Indeksy rozszalały się w najlepsze 😉 Można zatem rzec, że kolejny bardzo udany tydzień dla naszych inwestorów już za nami. Na przestrzeni ostatnich pięciu sesji flagowy indeks rodzimej GPW zyskał 29,2 pkt., czyli 1,21%, a kontrakty terminowe na WIG20 36 pkt., co przekłada się na wzrost o 1,48%. A czego możemy spodziewać się po rynku w niedalekiej przyszłości?

Na pierwszy ogień proponuję wziąć rynek bazowy, spójrzmy na wykres:

Analiza techniczna WIG20; Notowania dzienne; Czerwiec – grudzień 2012

Najważniejszym wydarzeniem zeszłego tygodnia niewątpliwie było dynamiczne sforsowanie przez rynek bardzo ważnego oporu, jakim była wartość 2440 pkt. Co ciekawe, odbyło się to bez mocniejszego złapania oddechu. Fakt ten niewątpliwie bardzo dobrze świadczy o kondycji strony popytowej. Tym bardziej, że w stosunkowo krótkim czasie zbliżyliśmy się do psychologicznej wartości 2500 pkt. W związku z tym przed inwestorami giełdowymi stoją bardzo duże szanse na przebicie wspomnianej wartości i dotarcie nawet w rejony 2600 pkt.

Niepokojące może być jednak zachowanie indeksu WIG20 w ostatni piątek, kiedy to niedźwiedzie zaczęły spychać byki do defensywy. Bardzo możliwe, że jest to jedynie krótkoterminowa realizacja zysków, o czym świadczy niższy wolumen, który towarzyszył piątkowej zniżce.

Najbliższy poziom wsparcia stanowi oczywiście okrągła wartość 2450 pkt., a najsilniejszy rejony 2400 – 2415 pkt., gdzie znajduje się kilka istotnych wsparć geometrycznych. Z kolei kluczowym oporem jest psychologiczna wartość 2500 pkt., która broni dostępu do okolic 2600 pkt.

Pokuśmy się teraz o analizę techniczną kontraktów terminowych na WIG20:

Analiza techniczna kontraktów terminowych; Notowania dzienne; Czerwiec – grudzień 2012

W tym przypadku zdobycie psychologicznej wartość 2500 pkt. stało się w zasadzie faktem. Niepokojące jest jednak to, że w tych rejonach rynek zaczął wyraźnie tracić impet. Dodatkowo w dalszym ciągu w lawinowym tempie rośnie liczba otwartych pozycji. Niestety te dwa elementy układają mi się w logiczną całość o nazwie korekta.

Nie spodziewam się jednak głębokiej korekty, a raczej lokalnej, kilkudziesięciopunktowej przeceny. Najbliższym poziomem wsparcia jest wartość 2450 pkt., a kolejnym 2425 pkt. Z kolei najważniejszy opór stanowi psychologiczna wartość 2500 pkt., która broni dostępu do okolic 2575 pkt.

Dodaj komentarz