Niedzielna Analiza Techniczna – tydzień 40. 2014

Po udanym początku tygodnia podaż znowu dała się rodzimym inwestorom giełdowym we znaki. Indeks WIG30 stracił 39,38 pkt., czyli 1,48%, a kontrakty terminowe na WIG20 obsunęły się o 42 pkt., co przekłada się na 1,68% zjazd. Czy taki układ sił będzie nam towarzyszyć również w najbliższych dniach?

Na początek przyjrzyjmy się indeksowi WIG30, spójrzmy zatem na wykres:

Analiza techniczna i prognozy dla indeksu WIG30, 5 października 2014
Analiza techniczna i prognozy dla indeksu WIG30; Notowania dzienne, Sierpień 2013 – październik 2014; Źródło: stooq.pl

Po raz kolejny okazało się, że niejednoznaczne formacje jednak często zawodzą. Tak samo było i tym razem. W poprzedniej analizie technicznej indeksu WIG 30 i kontraktów terminowych wspominałem o potencjalnej formacji przenikania, której jednak trochę brakowało do ideału. Niestety owe „trochę” przeważyło i niedźwiedzie postanowiły szybko wykorzystać tę sytuację i ściągnęły rynek poniżej ważnego poziomu wsparcia, jaki stanowiła wartość 2650 pkt.

Obecnie rynek walczy o utrzymanie lokalnego wsparcia, które wyznacza poziom 2630 pkt. Niemniej podejrzewam, że i ono długo się nie utrzyma. W związku z tym, bardzo realne wydaje się być zejście do okolic nawet 2590-2600 pkt. W tych rejonach powinniśmy być świadkami przynajmniej krótkoterminowego odbicia. Najważniejszym poziomem oporu jest okrągła wartość 2650 pkt., wybicie ponad nią otworzyłoby nam drogę w kierunku kilkuletnich ekstremów.

Sprawdźmy jeszcze, jak rozwija się sytuacja na rynku terminowym:

Analiza techniczna i prognozy dla kontraktów terminowych na WIG20, 5 października 2014
Analiza techniczna i prognozy dla kontraktów terminowych na WIG20; Notowania dzienne, Sierpień 2013 – październik 2014; Źródło: stooq.pl

Kontrakty terminowe na WIG20 walczą teraz o utrzymanie istotnego wsparcia, jakie wyznaczają zniesienie 38,2% ruchu wzrostowego z okresu sierpień – wrzesień 2014 roku oraz okrągła wartość 2450 pkt. Niemniej i w tym przypadku istnieje realne zagrożenie, że niedźwiedzie spróbują zepchnąć rynek jeszcze niżej. Niewykluczone, że nawet do okolic okrągłej wartości 2400 pkt. Warto przy okazji zauważyć, że historycznie poziom ten był dla rynku bardzo ważny i wielokrotnie stawał się areną walk o średnioterminową dominację na parkiecie.

2 Comment

 1. Jarek says: Odpowiedz

  Jak dla mnie klasyczne formacje techniczne są coraz mniej istotne. Oczywiście jeszcze doskonała lokacja to podstawa.

 2. Obserwator says: Odpowiedz

  na razie nie widzę światełka w tunelu dla WIG20, a czekam na pojawienie się sygnału odwrócenia.
  dla uzupełnienia mój wykresik pokazujący aktualna sytuację na WIG 20:
  http://postimg.org/image/4i7nao9dx/

  a przy okazji: czy ktoś wie czy gdzies jest publikowany/liczony Advance-Decline Line dla WIG20 ?

Dodaj komentarz